مصرف همزمان شیشه و متادون چه آثاری دارد؟

ساخت وبلاگ

مصرف همزمان شیشه و متادون یکی از انواع رایج چند مصرفی مواد مخدر می‌باشد که در سال‌های اخیر نیز رواج بیشتری پیدا کرده است. معمولاً افراد مبتلا به اعتیاد به مرور زمان با ویژگی‌های انواع مواد مخدر آشنا می‌شوند و آن‌ها را به‌صورت ترکیبی و یا به‌جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌دهند.

این کار معمولاً برای کسب لذت بیشتر و یا کاهش درد و رنج ناشی از عدم دسترسی به ماده مخدر خاصی صورت می‌گیرد. بااین‌حال مصرف همزمان چند ماده مخدر با یکدیگر باعث بروز مشکلات جسمی و روانی بیشتری شده و ترک اعتیاد را نیز با مشکل مواجه می‌کند.

منبع: مصرف همزمان شیشه و متادون چه آثاری دارد؟

شیشه چیست؟

شیشه، گلس یا کریستال نام یک ماده مخدر صنعتی است که با افزایش انتقال‌دهنده‌های عصبی مثل دوپامین و سروتونین در مغز باعث ایجاد احساس نشاط و سرخوشی در فرد می‌شود. به همین خاطر این مسئله باعث می‌شود که فرد برای تجربه مجدد احساس لذت به مصرف این ماده روی بیاورد. علاوه بر این استفاده از شیشه باعث افزایش تمرکز و کاهش نیاز به خواب می‌شود که این موضوع افراد بسیاری را به سمت استفاده از این ماده جلب می‌کند. متأسفانه در سال‌های اخیر و بر اساس آمار کشوری اعتیاد به شیشه یکی از شایع‌ترین انواع اعتیاد در کشور و به‌خصوص در سنین پایین است.

متادون چیست؟

متادون نام یک ماده مخدر صنعتی است که با الهام از ساختار شیمیایی تریاک و سایر مشتقات آن تهیه شده و مانند همین گروه از مواد مخدر با تأثیرگذاری بر روی گیرنده‌های افیونی مغز باعث ترشح بیشتر مسکن‌های طبیعی در بدن می‌شود. این موضوع علاوه بر اینکه باعث کاهش تجربه درد می‌شود معمولاً احساس لذت و سرخوشی را به دنبال می‌آورد که فرد را به مصرف مجدد تحریک می‌کند؛ به همین خاطر اگرچه از متادون در مراکز ترک اعتیاد و برای درمان اعتیاد به تریاک یا سایر مشتقات آن استفاده می‌شود اما این ماده می‌تواند در صورت مصرف مداوم، خود باعث اعتیاد در فرد شود.

مصرف همزمان شیشه و متادون | علت مصرف همزمان مواد مخدر

مصرف همزمان مواد مخدر به این معناست که فرد دو ماده یا بیشتر را در کنار هم مصرف می‌کند و بدن به هردوی آن‌ها وابستگی پیدا خواهد کرد. در سال‌های اخیر این موضوع برای کسب لذت بیشتر یا جلوگیری از بروز نشانه‌های ترک برخی از مواد مخدر در میان مصرف‌کنندگان گسترش بیشتری پیدا کرده است. ازجمله دلایلی که باعث مصرف همزمان چند ماده مخدر با هم می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مصرف‌کنندگان مواد مخدر نسبت به تجربه استفاده از سایر مواد اعتیادآور کنجکاو هستند و معمولاً برای رفع این کنجکاوی از سایر مواد مخدر نیز استفاده می‌کنند.
 • مصرف همزمان برخی از مواد مخدر در کنار هم باعث افزایش لذت و تأثیرگذاری بیشتر هر یک از این مواد می‌شود.
 • مصرف چند ماده مخدر در کنار هم به‌ویژه اگر این مواد مانند شیشه و متادون از دو خانواده متفاوت باشند باعث می‌شود که هریک از این داروها آثار جانبی و نامطلوب دیگری را خنثی کند.
 • در شرایطی که فرد ماده مخدری که به آن اعتیاد دارد را پیدا نمی‌کند برای جلوگیری از بروز نشانه‌های ترک به مصرف ماده مشابه روی می‌آورد. این موضوع به‌مرورزمان باعث خواهد شد که فرد به هر دو ماده اعتیاد پیدا کند.

دلایل مصرف همزمان شیشه و متادون

همان‌طور که گفته شد مصرف همزمان شیشه و متادون یکی از انواع چند مصرفی مواد مخدر است و با توجه به نرخ بالای شیوع اعتیاد به هریک از این مواد و در کنار آن دسترسی ساده به این گروه از مواد مخدر مصرف همزمان این دو ماده در کنار یکدیگر نیز شیوع بالایی پیدا کرده است. ازجمله دلایل مصرف همزمان شیشه و متادون می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • شیشه و متادون دو داروی متضاد یکدیگر هستند. شیشه خاصیت تحریک‌کنندگی داشته و فرد را به فعالیت وا‌می‌دارد درعین‌حال متادون یک داروی مخدر است که باعث کاهش فعالیت فرد می‌شود. مصرف همزمان این دو دارو در کنار هم معمولاً می‌تواند باهدف جلوگیری از بروز آثار نامطلوب هر یک از این مواد مخدر صورت گرفته باشد.
 • بسیاری از موارد اعتیاد به متادون در شرایطی ایجاد شده که فرد در حال درمان اعتیاد به تریاک یا سایر مواد افیونی بوده است. احتمال دارد فرد پس از ترک اعتیاد به تریاک به سمت مصرف شیشه روی آورده باشد و از این طریق مصرف هم‌زمان شیشه و متادون را تجربه کند.
 • استفاده همزمان از این دو دارو در کنار یکدیگر باعث ایجاد تجربه متفاوتی از لذت خواهد شد که در صورت مصرف هریک از این مواد به‌تنهایی امکان تجربه آن وجود ندارد.

درمان مصرف همزمان شیشه و متادون

به‌طورکلی اعتیاد همزمان به چند ماده مخدر فرایند درمان را طولانی‌تر و به‌مراتب پیچیده‌تر می‌کند به همین خاطر درصورتی‌که شما دچار سوءمصرف شیشه و متادون در کنار هم شده‌اید و یا در اطرافیان شما فردی با این مسئله درگیر است بهتر است هرچه سریع‌تر برای درمان اقدام نمایید و با یک متخصص در زمینهٔ ترک اعتیاد مشورت نمایید.

نخستین قدمی که باید برای ترک اعتیاد همزمان به شیشه و متادون برداشته شود این است که فرد مجاب شود استفاده همزمان از این دو ماده آثار جبران‌ناپذیری را برای سلامت جسم و روان فرد به همراه دارد و یا به عبارتی فرد خودش تصمیم بگیرد که مصرف مواد مخدر را کنار بگذارد. ایجاد این انگیزه برای شروع فرایند ترک یکی از اقداماتی است که روانشناسان حوزه ترک اعتیاد انجام می‌دهند.

هنگامی‌که فرد برای شروع درمان موافقت می‌کند اولین مرحله درمانی سم‌زدایی یا به عبارتی از بین بردن وابستگی جسمی است. در کنار این مرحله و حتی پس از آن جلسات مشاوره فردی و گروهی می‌بایست ادامه پیدا کند. استفاده از این جلسات باعث کاهش احتمال استفاده مجدد از مواد مخدر می‌شود.

اقدامات روانشناسان برای ترک و درمان مصرف همزمان شیشه و متادون

در ادامه به مهم‌ترین اقدامات روانشناسان در ترک اعتیاد همزمان به شیشه و متادون اشاره خواهیم کرد.

 • ایجاد انگیزه برای ترک اعتیاد و کمک به فرد برای حفظ این انگیزه در طول فرایند درمان
 • بررسی آسیب‌هایی که استفاده همزمان از این دو ماده در توانایی‌های ذهنی فرد ایجاد کرده و تلاش برای بهبود بخشیدن آن‌ها
 • جلوگیری از بروز مشکلات روحی مثل افسردگی که پس از ترک اعتیاد به شیشه معمولاً برای فرد ایجاد می‌شود.
 • شناسایی دلایل و ریشه‌های اعتیاد فرد و کمک به از بین بردن آن‌ها
 • شناسایی موقعیت‌هایی که باعث وسوسه مصرف مجدد مواد مخدر در فرد می‌شود و آموزش راهکارهای کنترل وسوسه
 • استفاده از جلسات خانواده‌درمانی برای کمک به فرد و اعضای خانواده در جهت از بین بردن تنش‌های ناشی از اعتیاد یکی از اعضا و آشنایی اعضای خانواده با روش‌های حمایتی برای کمک به فردی که به‌تازگی اعتیاد را ترک کرده است. بله؛ اما به ‌طور کلی اعتیاد به چند نوع ماده مخدر باعث پیچیده و طولانی‌تر شدن فرایند درمان می‌شود.
 •  

برای دریافت مشاوره در زمینهترک اعتیاد می توانید از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

1. چرا افراد به مصرف همزمان شیشه و متادون روی می‌آورند؟

مصرف همزمان این دو دارو در کنار هم باعث کسب لذت بیشتر می‌شود و هریک از این دو ماده آثار نامطلوب دیگری را خنثی می‌کند.

2. آیا امکان ترک اعتیاد همزمان به شیشه و متادون وجود دارد؟

بله؛ اما به ‌طور کلی اعتیاد به چند نوع ماده مخدر باعث پیچیده و طولانی‌تر شدن فرایند درمان می‌شود. بنابراین حتما برای درمان به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید.

1. چرا افراد به مصرف همزمان شیشه و متادون روی می‌آورند؟

مصرف همزمان این دو دارو در کنار هم باعث کسب لذت بیشتر می‌شود و هریک از این دو ماده آثار نامطلوب دیگری را خنثی می‌کند.

2. آیا امکان ترک اعتیاد همزمان به شیشه و متادون وجود دارد؟

بله؛ اما به ‌طور کلی اعتیاد به چند نوع ماده مخدر باعث پیچیده و طولانی‌تر شدن فرایند درمان می‌شود.

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

سراسر کشور :9099070354

جهت مشاوره تلفنی با موبایل و رزرو وقت حضوری

شماره تماس با موبایل : 02191002360

منبع: مصرف همزمان شیشه و متادون چه آثاری دارد؟

newmind...
ما را در سایت newmind دنبال می کنید

برچسب : مصرف همزمان شیشه و متادون چه آثاری دارد؟, نویسنده : ذهن نو newmiindd بازدید : 37 تاريخ : چهارشنبه 10 خرداد 1402 ساعت: 23:05