مصرف همزمان تریاک و گل چه عوارضی بر بدن می گذارد؟

ساخت وبلاگ

مصرف همزمان تریاک و گل به عنوان یکی از حالت‌های چند مصرفی مواد مخدر در سال‌های اخیر گسترش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است و علل آن تا حد زیادی به همه گیر شدن مصرف ماده مخدر گل و شایعاتی است که در زمینه عدم اعتیاد به این ماده و لذت استفاده از آن بیان شده است. با این حال مصرف همزمان تریاک و گل در کنار یکدیگر عوارض ناخوشایند بسیاری از جمله عوارض روحی و جسمانی شدید و همچنین سخت‌تر شدن فرآیند درمان را به همراه دارد. اگر در اطراف شما فردی به مصرف همزمان این دو ماده مخدر اعتیاد دارد بهتر است هرچه سریع‌تر برای درمان وی از یک متخصص ترک اعتیاد کمک بگیرید. علاوه بر این شما می‌توانید با مراجعه به مشاورین، راهکارهای مناسبی را برای جلوگیری از اعتیاد عزیزانتان آموزش ببینید.

منبع: مصرف همزمان تریاک و گل چه عوارضی بر بدن می گذارد؟

ماده مخدر تریاک چیست؟

تریاک که به آن اوپیوم نیز گفته می‌شود یکی از قدیمی‌ترین مواد مخدر شناخته شده در جهان است و به همراه مشتقاتش بالاترین آمار ابتلا به اعتیاد را به خود اختصاص داده‌اند. این دارو تأثیر بسیاری در کند شدن فعالیت دستگاه عصبی و احساس آرامش در مصرف کننده دارد و به همین خاطر است که علاقه بسیاری برای مصرف آن وجود دارد.

ماده مخدر گل چیست؟

ماده مخدر گل که در سال‌های اخیر شهرت بسیاری در کشور پیدا کرده و تبدیل به دومین ماده مخدر پرمصرف پس از تریاک شده است از خانواده حشیش و ماری جواناست که به مجموع آن‌ها کانابینویید گفته می‌شود. این مواد از قسمت‌های مختلف گیاه شاهدانه تهیه می‌شوند و به همین خاطر خاصیت توهم زایی بالایی دارند. برخلاف آنچه راجع به عدم اعتیادآوری ماده مخدر گل گفته می‌شود این ماده به شدت اعتیادآور بوده و حتی یک بار استفاده از آن می‌تواند باعث اعتیاد فرد شود. مکانیزم اثر داروهای کانابینویید نیز تا حدودی مشابه تریاک و مشتقات آن است و فعالیت سیستم عصبی را کند می‌سازد.

دلایل مصرف همزمان تریاک و گل

مصرف همزمان یا چندمصرفی به شرایطی گفته می‌شود که فرد در یک زمان مشخص دو یا چند نوع ماده مخدر را استفاده کند و یا در زمان‌های مختلف از مواد مخدر متفاوتی استفاده نماید. متأسفانه در سال‌های اخیر و با گسترش انواع مواد مخدر در بازار، این شیوه مصرف در بین مبتلایان به اعتیاد گسترش پیدا کرده است. این موضوع می‌تواند تا حد زیادی به این خاطر باشد که مصرف کنندگان مواد مخدر به مرور زمان با ویژگی‌های مختلف هریک از مواد اعتیادآور آشنا شده و می‌دانند که برای جلوگیری از عوارض ناخوشایند یک دارو یا در صورت دسترسی نداشتن به یک ماده خاص از چه جایگزینی استفاده نمایند. در ادامه به مهم‌ترین دلایلی که برای مصرف همزمان تریاک و گل بیان شده اشاره خواهیم کرد.

میل به مصرف انواع مواد مخدر

اکثر افرادی که به یک ماده مخدر اعتیاد دارند تمایل دارند تا سایر مواد مخدر را نیز استفاده کرده و تفاوت مصرف آن‌ها با یکدیگر را تجربه کنند. این مسئله علاوه بر کنجکاوی می‌تواند به نوعی نشان دهنده قدرت و توانایی در میان آن‌ها باشد. در این میان برخی از این مواد به‌ویژه گل به شدت اعتیادآور بوده و تجربه مصرف آن‌ها حتی برای یکبار، راهی غیر از ادامه مصرف برای فرد باقی نمی‌گذارد.

بالاتر رفتن میزان اثرگذاری از دلایل مصرف همزمان تریاک و گل

یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های مصرف همزمان چند ماده مخدر این است که در این صورت فرد احساس لذت مضاعفی را تجربه خواهد کرد. این در حالی است که مصرف هریک از این مواد به تنهایی نمی‌تواند چنین لذتی را برای فرد به همراه داشته باشد. در خصوص دو ماده تریاک و گل نیز با توجه به اثرگذاری نسبتا یکسان آن‌ها و ایجاد احساس آرامش در فرد، می‌توان گفت مصرف همزمان تریاک و گل باعث بیشتر شدن آرامش و لذتی می‌شود که فرد تجربه خواهد کرد.

عوارض جانبی کمتر

مصرف همزمان تریاک و گل باعث کاهش آثار منفی و عوارض جانبی مصرف هریک از آن‌ها به تنهایی می‌شود. به همین خاطر مصرف کنندگان در راستای رسیدن به لذت بیشتر و عوارض کمتر به چندمصرفی این داروها روی می‌آورند.

کاهش احتمال اعتیاد به تریاک

در یک پژوهش دانشگاهی نتایجی به دست آمده که نشان می‌دهد در صورتی که تریاک با یکی از داروهای خانواده کانابینویید مورد استفاده قرار بگیرد احتمال اعتیاد به تریاک کاهش پیدا می‌کند. این موضوع اگرچه نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد اما می‌تواند یکی از دلایل استفاده همزمان از تریاک و گل باشد.

ماده مخدر گل به عنوان دروازه ورود

دو ماده مخدر گل و الکل در میان متخصصان با اصطلاح دروازه ورود شناخته می‌شوند به این معنا که استفاده از آن‌ها میل به مصرف سایر مواد مخدر را افزایش می‌دهد. در نتیجه ممکن است مصرف کنندگان این ماده به مصرف تریاک یا هر داروی مخدر دیگری تمایل پیدا کنند.

عوارض مصرف همزمان تریاک و گل

متخصصان معتقدند مصرف همزمان چند ماده مخدر درکنار یکدیگر می‌تواند عوارض جسمی و روحی جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. به همین خاطر در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان به مصرف همزمان چند ماده مخدر اعتیاد دارید بهتر است هرچه سریع‌تر و برای جلوگیری از افزایش خطرات و آسیب‌های جسمی و روحی نسبت به مراجعه به مراکز درمانی اقدام نمایید. همچنین شما می‌توانید با کمک گرفتن از یک مشاور راهکارهایی را برای ترغیب فرد به شروع درمان و مراجعه به مراکز درمانی جویا شوید.

افزایش خطر بروز مشکلات جسمی و روحی

مصرف یک ماده مخدر به تنهایی باعث ایجاد تغییراتی در حالت طبیعی بدن و مغز می‌شود. در نتیجه اگر از دو یا چند ماده مخدر در کنار هم استفاده شود این تغییرات نیز چند برابر می‌شود و آسیب‌های جبران ناپذیری را برای مغز و جسم فرد به همراه خواهد داشت. علاوه بر مشکلات فیزیولوژیکی، تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به مصرف همزمان تریاک و گل روی می‌آورند اضطراب و پرخاشگری بیشتری نشان می‌دهند که این موضوع می‌تواند خود عاملی برای بروز مشکلات بسیاری باشد.

سخت‌تر شدن درمان از عوارض مصرف همزمان تریاک و گل

درمان بیمارانی که به بیش از یک نوع ماده مخدر اعتیاد دارند به مراتب سخت و پیچیده‌تر خواهد شد. همچنین اعتیاد به چند ماده مخدر طول مدت درمان را نیز افزایش می‌دهد. یکی از نکاتی که متخصصین مراکز ترک اعتیاد به آن اشاره می‌کنند این است که با مصرف بیش از یک نوع ماده مخدر تمایل و انگیزه فرد برای ترک نیز کاهش پیدا می‌کند و این موضوع خود فرایند درمان را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای دریافت خدمات درمانی و مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

سؤالات متداول

مصرف همزمان تریاک و گل چه خطراتی دارد؟

ایجاد عوارض جسمی و روحی نامطلوب مثل تغییر در شرایط نرمال مغز فرد یا افزایش اضطراب و پرخاشگری و همچنین پیچیده شدن فرایند درمان از جمله عوارض ناخوشایند این چند مصرفی به شمار می‌آیند.

چطور می‌توانیم فردی را که به مصرف چند ماده مخدر اعتیاد دارد برای درمان قانع کنیم؟

به طور کلی این افراد انگیزه کمتری برای درمان دارند و شیوه قانع کردن آن‌ها برای شروع درمان با توجه به ویژگی‌های شخصیتی، مدت زمان مصرف و وضعیت زندگی متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید با مراجعه به یک مشاور راهکارهای مناسبی را به صورت فردی دریافت کنید. علاوه بر این مشاورین به شما کمک می‌کنند که چطور علی رغم وجود یک فرد معتاد در نزدیکان خود، از سلامت روحی‌تان مراقبت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

سراسر کشور :9099070354

جهت مشاوره تلفنی با موبایل و رزرو وقت حضوری

شماره تماس با موبایل : 02191002360

منبع: مصرف همزمان تریاک و گل چه عوارضی بر بدن می گذارد؟

newmind...
ما را در سایت newmind دنبال می کنید

برچسب : مصرف همزمان تریاک و گل چه عوارضی بر بدن می گذارد؟, نویسنده : ذهن نو newmiindd بازدید : 39 تاريخ : چهارشنبه 10 خرداد 1402 ساعت: 23:16