کنترل. هیجان در کودک | علت و علائم عدم کنترل هیجان کودکان

ساخت وبلاگ

کنترل هیجان در کودک نیاز به آموزش والدین و فرزند دارد. بروز هیجان در هر سنی طبیعی است. اما شدت بروز آن به سن، فرهنگ و … بستگی دارد. معمولا کودکانی که در مدیریت هیجانات به خوبی استعداد ندارند، در زندگی با چالش های بزرگتری روبرو خواهند شد. هیجانات شدید زندگی را برای کودکان دشوار خواهد کرد. روش هایی در کنترل هیجان در کودک وجود دارد. که به کودک کمک کرده در چه موقعیت، چه هیجانی با چه شدتی بروز دهد. در این روش و راهکار روانشناس باید دخیل باشد. این روش ها باعث کشف استعداد ها و توانایی های کودک می‌شود.

منبع: کنترل هیجان در کودک | علت و علائم عدم کنترل هیجان کودکان

کنترل هیجان در کودک

کودکان تا زمانی که آموزش نبینند، توانایی بروز احساسات را نخواهند داشت. یا به طور کلی در موقعیت های مختلف، هیجانات اشتباهی را از خود بروز می‌دهند. بنابراین هنگام شرکت در مراسمات مختلف، در شادی و غم به گونه ای رفتار می‌کنند که باعث کلافگی دیگران می‌شود. به همین خاطر است که کنترل هیجان در کودک بسیار حائز اهمیت است.

کودکانی که توانایی بروز هیجانات را به خوبی ندارند، در زندگی با چالش های زیادی روبرو می‌شوند. این افراد از استعدادها و توانایی های فردی خود بی خبر هستند. این امر تا زمانی طبیعی است که کودک در سنین پایین تری قرار دارد. و آموزش کامل احساسات را ندارد. تربیت نقش مهمی در کنترل هیجانات کودک دارد.

 

دلیل بیش از حد هیجان زدگی کودکان

برخی از کودکان به طور طبیعی تحریک پذیر هستند. البته که این رفتار لزوما بد نیست. این کودکان به صورت ذاتی شاد، مثبت اندیش و پر انرژی هستند. به طور طبیعی کودکان در سنین پایین زمانی که در مراسمات تولد خود سورپرایز می‌شوند، جیغ، داد، دویدن در اطراف و جنبیدن را تجربه می‌کنند. زیرا توانایی کنترل هیجانات خود را ندارند. به همین دلیل کنترل هیجان در کودک مقوله مهمی است. اما کودک 10 ساله در این شرایط چنین هیجاناتی از خود بروز نمی‌دهد.

اگر کنترل هیجان در کودک وجود نداشته باشد، وقتی کارهایی را به کودک بدهید که طور دیگر انجام دهد یا صحبت های اغراق آمیز بزند. اما این کودکان معمولا مورد بی توجهی دیگران قرار می‌گیرند. زیرا از نظر اطرافیان آنها فردی اذیت کننده و متفاوت شمرده می‌شوند.

کنترل هیجان در کودک باید به دلایل مختلفی آموزش داده شود. مثلا کودک باید خویشتنداری را آموزش ببیند و توانایی های خود را کشف کند. کنترل شخصی این افراد دچار مشکل می‌شود و توانایی رفتار مناسب با موقعیت بیرونی ندارند.

نشانه های هیجان زدگی افراطی کودکان

هیجان شدید کودکان در موقعیت های متفاوت به طور دیگری بروز پیدا می‌کند. مثلا این کودکان در مدرسه کلافه می‌شوند. هنگام صحبت با دیگران مدام وسط حرف می‌پرند. این کودکان نشانه های مختلفی دارند که در این بخش مقاله توضیح داده ایم.

✅ به دست گرفتن گفتگو

✅هجوم و حمله به سمت چیزی

✅  حرکات افراطی فیزیکی

✅ بیش از حد خوشبین بودن

✅قطع صحبت دیگران بدون نوبت

✅صحبت طولانی در رابطه با یک موضوع

✅ پریدن وسط حرف دیگران

✅ اعتماد به نفس بالا

✅باور غیر واقعی به استعدادها و توانایی های خود

✅ افراطی بودن در رویداد ها بد و خوب خود

روش های کنترل هیجان در کودک

آموزش کنترل هیجان در کودک نیاز به مهارت و آگاهی دارد. کودکان در حال رشد هستند و برای کنترل هیجانات خود نیازمند آموزش اصولی هستند. برای اینکه تربیت فرزند خدشه دار نشود، باید کنترل هیجان در کودک را به دست روانشناس بسپارید. اما در این بخش مقاله راجع به روش های کنترل هیجان در کودک توضیح داده ایم.

✨ آموزش هیجانات به کودک

یکی از روش های کنترل هیجان در کودک، آموزش هیجانات است. باید با کمک روش های گوناگون به کودک آموزش دهید که چگونه هیجانات خود را بروز دهد، در چه موقعیتی هیجان را به نمایش بگذارد و چه زمانی ابراز کند. برای احساسات کودک نام گذاری کنید. برای مثال به او بگویید آیا امروز خوشحال هستی که تولدت است؟  آیا بابت کار اشتباهی که مرتکب شدی ناراحت هستی؟

✨ درک و تائید کودک

برای آموزش کنترل هیجان در کودک، باید فرزندان خود را درک کنید. بارها مشاهده شده که والدین احساسات کودکان خود را به سخره می‌گیرند. مثلا زمانی که کودک برای اسباب بازی خود گریه می‌کند، نباید به او بگویید که “گریه نکن حالا اتفاقیه که افتاده، چرا برای اسباب بازی انقد ناراحتی”.

✨ آموزش بروز هیجان در موقعیت های مختلف | کنترل هیجان در کودک

از دیگر روش های کنترل هیجان در کودک، آموزش بروز هیجانات است. باید به کودکان خود آموزش دهید که چه موقع هیجانات خود را بروز دهد. در موقعیت های اجتماعی، خانوادگی و دوستانه چه روش هایی را باید جهت بروز هیجانات استفاده کرد. مثلا به او بگویید که جیغ کشیدن وسط بازار خرید مکان مناسبی نیست.

برای اینکه کنترل هیجان در کودک را آموزش دهید، باید او را درک کنید. و برای احساسات کودک نام گذاری کنید. مثلا زمانی که گریه می‌کند، به او بگویید نام این هیجان تو ناراحتی است. یا اگر در حال فریاد است، به او بگویید در حال حاضر عصبانی هستی و … .

✨ نشان دادن پذیرش به کودک

کودکان نیاز دارند که تشخیص دهند، درک کنند، یاد بگیرند و مسائل را تجربه کنند. اگر والدین این کودکان را درک نکنند، هیجانات کودک به شکل های دیگری ظاهر می‌شود. بنابراین برای کنترل هیجان در کودک باید درک کنیم که کودک نیازمند تجربه است. به کودک بگویید که هر احساسی که بروز دهد مورد پذیرش شما است. عصبانیت، خشم، گریه، شادی و … فرزندتان را با تمام وجود بپذیرید.

✨ اقدام برای آموزش کنترل هیجانات

پس از درک، پذیرش و آموزش هیجانات، حال نوبت یادگیری کنترل هیجان در کودک است. برای کنترل هیجان باید برخی از مهارت ها را کودک آموزش ببیند. در ادامه راجع به روش های کنترل هیجان توضیح داده ایم.

newmind...

ما را در سایت newmind دنبال می کنید

برچسب : کنترل,هیجان در کودک , علت و علائم عدم کنترل هیجان کودکان, نویسنده : ذهن نو newmiindd بازدید : 33 تاريخ : سه شنبه 16 خرداد 1402 ساعت: 23:45